Forceps and Tweezers
Tools used for gripping, manipulation, or extraction of typically small or delicate objects. Products may be constructed of disposable plastics, autoclavable plastics, stainless steel, titanium, or other durable, corrosion-resistant or chemical-resistant material, and may be designed with shaped tips to facilitate specific applications such as surgery and dissection. Plastic versions may be supplied sterile in individual packs for use in cleanrooms and other controlled environments.
Tweezer and Forceps Applications
• In the laboratory for manipulation of small or delicate objects, e.g., microscope coverslips and filter discs or papers
• In clinical settings for dissection and examination of tissue and other biological samples
• In cleanroom or other controlled environments to avoid direct handing and help maintain sterility or cleanliness
• In industrial settings in manufacturing, electronics, and fine engineering (such as watchmaking) for manipulation of small components
Tweezer and Forceps Size, Style, and Design Variations
• Pointed, blunt, rounded, curved, angled, or flat tips
• Plain or serrated inner surfaces for extra grip
• Scissor-type handles
• Defined dimensions for precision work
• Foam or silicone-covered handles or tips for extra grip
• Self-closing/locking guide pins to keep the tips aligned for a firmer grip
• PTFE-coated to prevent contamination, scratching, or damage of delicate samples
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (133)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (22)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (92)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (75)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (22)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (98)
- (1)
- (5)
- (4)
- (7)
- (63)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (28)
- (36)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (4)
- (24)
- (39)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (108)
- (3)
- (1)
- (1)
- (116)
- (1)
- (8)
- (1)
- (82)
- (2)
- (7)
- (1)
- (68)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (37)
- (35)
- (8)
- (15)
- (9)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (13)
- (7)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (470)
- (37)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (121)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (74)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Excelta™ Wafer-Handling Tweezers for 8 in. Wafers
High concentration of molybdenum offers resistance to many acids
Excelta™ Small Parts Handling Tweezers
Choice of small, round, broad angle, broad and curved flat tips
| Product Type | Tweezers |
|---|---|
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Width (Metric) Body | 0.81 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Product Type | Forceps, Swiss Micro Jeweler |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Tip Style | Serrated Platform |
|---|---|
| Length (Metric) | 178 mm |
| Product Type | Forceps, Tissue, Ferris Smith |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 7 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
Surgical Design Premier Halsted Mosquito Forceps with Fine Point
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Surgical Design™ Premier Halsted Mosquito Forceps with Fine Point are used to clamp and regulate the flow of blood in larger vessels. Blood flow is controlled by the ratcheted-locking mechanisms found near the rings. These multipurpose forceps are known for their fine tips and fully serrated jaws.
| Length (Metric) | 120 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Tissue and Dressing, Adson |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 4.75 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
| Includes | 2 tips and 4 screws |
|---|---|
| Product Type | Replacement Tips |
| Quantity (No. per Case) | Each |
Surgical Design™ OR Grade Rankin Crile Hemostatic Forceps, Anti-glare
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
O.R.-grade Rankin Crile hemostatic forceps are designed for strong, reliable clamping with straight or curved tips for versatile use.
| Length (English) | 6.25 in. |
|---|
Excelta™ Precision Tweezers with Tapered Tips with High Precision Points
Precision Tweezers with Tapered Tips with High Precision Points offer extreme precision for work under microscopes.
| Tip Style | Straight Tapered, Ultra Fine |
|---|---|
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | 1 Ea. |
| Length (English) | 4.5 in. |
| Width (Metric) Body | 0.81 cm |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| For Use With (Application) | For working under a scope |
Excelta™ Electronic Style Tweezers With Anti-Crush Feature
For general assembly and light magnification